Hakkımda

(İlham kaynağım Kraven The Hunter)


Kimin nesiyim ?

3 yaşından beri oyun oynayan, fizik ve özellikle teorik fizik alanına ilgi duyan ve çeşitli araştırmalar yapmış, hatırlayabildiğim kadarıyla ilkokula başladığımdan beri ne bulduysa okumaya çalışan, tarih alanında özellikle Türk tarihi alanında fırsat buldukça okuyan, Genel Türk tarihi, Orta Asya Türk tarihi ve Osmanlı tarihi hakkında elinden geldiğince araştırma yapan, okuyan ve mümkün olduğu kadarıyla herşeyi öğrenmeye çalışan belki de dünyanın en meraklı kişisiyim.

Nereden geliyor bu tarih hevesi ?

Kesinlikle babamdan, daha doğrusu ailemden.  Bir tarafı kurtuluş savaşı sırasında Maraş'ın kurtuluşuna önderlik etmiş, bir tarafı Osmanlı'nın son dönem meşhur sadrazamlarından, 3 aylık görev süresi olmasına rağmen tarihe büyük etki bırakmış Alemdar Mustafa Paşa'dan, bir tarafı ise Osmanlı'nın son cumhuriyetin ilk Kütahya müftüsü olmak üzere garip bir aileden geliyor olmak. 

5-6 yaşlarındayken halen daha hatırladığım, resimli bir tarih kitabı vardı. Ansiklopedi tarzında fakat popüler dilde, beyaz kapaklı, bol görsel içeren dünya tarihi serisi içerisinden Mısır tarihini ve piramitleri anlatan kitabı senelerce hiç sıkılmadan dönüp dönüp okumuştum.
Sonrasında yavaş yavaş ansiklopedilere bakmak derken, lise ile beraber de gerçek tarih kitaplarını keşfettim ve daha da önemlisi nasıl araştırma yapacağımı öğrendim.

Ne okuyorum, bilgilerimi nereden ediniyorum ? 

İleride belki bir okuma listesi hazırlayarak daha detaylı bahsedebilirim ama genel olarak gözüme çarpan herşeyi diyebilirim. Fakat bir konuyu öğrenmek istiyorsam yahut doğrulamak istediğim bazı olaylar, bilgiler var ise başvurduğum kaynaklar tabiki belli.
Alanında kaynak kitap olarak geçen, o alanın en büyük uzmanlarının yazdığı kitaplar ve daha detayı için birinci elden tarihi kaynaklar yani kronikler.

Blog olayı nedir ?

Günümüzde her konu hakkında blog mevcutsa da genelde günlük tarzında bloglar mevcut. Bu sayfa da benim için bir nevi tarih günlüğü diyebiliriz.
Kendimi bildim bileli okur ve bilgi edinir toplarım ve uzun zamandan beri de Türkiye'nin en büyük forumlarından birinde tarih konusunda açılmış konulara yorum yapar, oradaki tartışmalara katılır, mümkün olduğunca bilgi paylaşmaya çalışırım. 
Günlük hayatta da bütün çevrem bu ilgimi alakamı bilir fakat katıldığım bazı özel münazaralar, tartışmalar dışında bu konularda konuşma imkanı bulamadığım ve forumlardaki ufak yazılar artık yetmediği için ve bazı arkadaşlarımın ısrarından dolayı böyle bir sayfa açtım ve fırsat buldukça, bilgim dahilinde olan konularla ilgili detaylı bilgi içeren yazılar paylaşıyorum. Yazılarımda ise kişisel yorumlara girmeden, tamamen ideolojiden uzak, gerçek ve belgeli konulara özen gösteriyorum zira tarihçi olmasam bile tarih hakkında konuşmak yahut kalem oynatmanın belirli bazı kuralları, metodları vardır. Aksi halde tarih yazılmaz, tarihi hadiselere yorum yapmış olursunuz.

Sana nasıl ulaşırız ? 

İletişim sayfasındaki sosyal medya üzerinden yahut daha rahat hissedecekseniz ve uzun uzun özel olarak tartışmak istiyorum derseniz; iletişim formu adındaki kutucuktan direk olarak bana mail gelecek şekilde fikirlerinizi veya ne söylemek istiyorsanız iletebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Tavsiye Edilen Sayfalar