29 Ağustos 2016

Atatürk'ün imzası ve imzadaki ayrıntı

Atatürk'ün imzası ve imzadaki ayrıntı

Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasını şimdiye kadar onlarca, yüzlerce defa görmüşüzdür fakat akıllarda yer eden imzası alttaki ilk görselde de yer alan K. Atatürk'ün stilize edilmiş şeklidir.

Atatürk'ün herkesçe bilinen imzası

Fakat Atatürk gayet tabii daima bu imzayı kullanmamıştır. İmzasını zaman içerisinde değiştirmiş ve geliştirmiştir fakat özellikle eski yazı bilenlerin yani Arap harflerini bilenlerin daha rahat anlayabileceği bir ayrıntı vardır ki benim çok dikkatimi çekmiştir.

Alttaki görselde farklı zamanlara ait, temelde aynı fakat zamanla ufak değişiklikler yaptığı imzalarını görebilirsiniz.

Farklı dönemlere ait Atatürk'ün diğer imzalarıBurada dikkat çekmek istediğim sol taraftaki imzalardır. Zira bu imzalar hem eski yazı yani Arap harflerine göre hem de yeni yazı yani Latin harflerine göre M. K. olarak okunmaktadır.

Gerçekten çok zekice hazırlanmış bu imzada Arap alfabesinde "m" karşılığı olan "mim" harfinin stilize edilerek K ile birleştiğini ve sağdan da soldan da yani ister hem Latin harflerine göre hem Arap harflerine göre M. K. olarak okunabildiğini rahatça görebilirsiniz ki nitekim bu imzaların tarihi, harf inkılabından öncesine aittir.
Aşağıdaki ise Arap alfabesinde "m" karşılığı olan "mim" harfinin cümle içerisine göre başta ortada ve sonda nasıl yazıldığını göstermektedir.

Ayrıca kusura bakmayın fakat bu tesadüfi bir durum olmak için fazla düzgün durmakta dolayısıyla o tarihlerde bile bunu düşünüp imzasını bile buna göre düzenlemek gerçek bir zeka ürünüdür.

Buradaki en büyük ayrıntı ise; soldan sağa baktığınızda Latin harfleri ile biraz stilize de olsa gayet rahat şekilde M ve K harflerini okuyabilirsiniz.
Eski yazıya yani Arap harflerine göre baktığınızda, sağda yine stilize bir M yani mim harfi görürsünüz. Latin harflerine göre M, Arap harflerine göre K okunması adına da bu ikinci harf olan "kef" harfini de ilk harf olan "mim" harfi ile birleştirerek soldan bakıldığında M okunabilen bir K harfi şeklinde çizmiştir.


Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Tavsiye Edilen Sayfalar